Adwokat Michał Skrzydlewski Łódź
Kancelaria Adwokacka
Rozwód może być przeprowadzony na dwa sposoby: z orzekaniem o winie lub na zgodne żądanie małżonków bez orzekania o winie tj. za porozumieniem stron. Główna różnica pomiędzy nimi dotyczy tego, czy sąd ustala, która ze stron ponosi winę za rozpad małżeństwa.
Rozwód z orzekaniem o winie.
W przypadku rozwodu z orzekaniem o winie sąd dokonuje ustalenia, która ze stron (lub obie) ponosi odpowiedzialność za rozpad małżeństwa. Orzeczenie o winie może dotyczyć takich kwestii jak zdrada, przemoc, uzależnienia, niepełnienie obowiązków małżeńskich lub inne kwestie, które miały wpływ na rozpad małżęnstwa.
Skutki prawne rozwodu z orzekaniem o winie.
Strona uznana za winną rozpadu małżeństwa może ponieść negatywne konsekwencje, np. w zakresie ustalania alimentów na drugiego małżonka. W praktyce osoba uznana za wyłącznie winnego może zostać zobowiązana do płacenia alimentów na byłego małżonka, ponieważ sąd uznaje, że to jej działania doprowadziły do rozpadu małżeństwa. Orzekanie o winie może także wpłynąć na podział majątku, ale zazwyczaj nie ma to dużego znaczenia prawnego, ponieważ majątek jest dzielony zgodnie z ustawowymi zasadami (chyba że strony ustalą inaczej).
Przebieg postępowania sądowego w sprawie o rozwód z orzekaniem o winie.
Proces rozwodowy z orzekaniem o winie jest dłuższy i bardziej skomplikowany, ponieważ wymaga udowodnienia winy jednej ze stron. Dowody, takie jak zeznania świadków, dokumenty, nagrania czy inne materiały, muszą być przedstawione w sądzie. Sąd przesłuchuje strony i świadków na okoliczności, które doprowadziły do rozpadu małżeństwa. Dopiero po przeprowadzeniu postępowania dowodowego Sąd wydaje wyrok.
Rozwód bez orzekania o winie.
W przypadku rozwodu bez orzekania o winie strony nie wnoszą o ustalenie, która ze stron ponosi odpowiedzialność za rozpad małżeństwa. Zamiast tego, strony zgodnie wnoszę o zaniechanie przez Sąd ustalania kwestii winy. Sprawa zazwyczaj w takich przypadkach kończy się na jednej rozprawie, a postępowanie dowodowe ogranicza się do krótkiego przesłuchania stron i ewentualnie jednego świadka jeżeli strony mają wspólne małoletnie dzieci.
Skutki prawne rozwodu bez orzekania o winie.
Rozwód bez orzekania o winie zazwyczaj jest szybszy, ponieważ nie trzeba przeprowadzać skomplikowanego postępowania dowodowego. Jeżeli strony mają wspólne małoletnie dzieci to sąd oprócz rozwodu orzeka także o kwestiach dotyczących alimentów na dzieci, opieki nad dziećmi i władzy rodzicielskiej, ale nie zajmuje się ustalaniem winy. Strony same mogą się dogadać w kwestii opieki nad dziećmi oraz podziału majątku, a jeśli się nie zgadzają, sąd podejmie decyzję w oparciu o zgromadzony w sprawie materiał dowodowy i na podstawie obowiązujących przepisów.
Przebieg postępowania sądowego w sprawie o rozwód bez orzekania o winie.
Proces rozwodowy bez orzekania o winie jest prostszy i szybszy, ponieważ nie wymaga ustalania winy ani przedstawiania dowodów na tę okoliczność. Wystarczy ustalenie, że między stronami nastąpił zupełny i trwały rozkład pożycia, a strony chcą się rozwieść. Jeśli obie strony zgadzają się na rozwód bez orzekania o winie, sąd zazwyczaj orzeka rozwód na pierwszym posiedzeniu, bez konieczności prowadzenia długotrwałego postępowania.
Wybór między rozwodem z orzekaniem o winie a bez orzekania o winie.
Decyzja o tym, czy rozwód ma być z orzekaniem o winie, zależy od wielu czynników, w tym. Jeśli strony są w stanie porozumieć się i nie mają konfliktów dotyczących winy, rozwód bez orzekania o winie będzie prostszym rozwiązaniem. W przypadku, gdy jedna ze stron chce udowodnić winę drugiej strony (np. w celu uzyskania alimentów na małżonka), może wnioskować o rozwód z orzekaniem o winie.
Wybór pomiędzy tymi dwoma opcjami zależy od indywidualnej sytuacji małżonków i ich potrzeb w kwestii alimentów, opieki nad dziećmi oraz podziału majątku.
Decyzję o tym czy żądać rozwodu z orzekaniem o winie czy bez najlepiej podjąć po konsultacji z adwokatem.
"Adwokat nie jest od tego, żeby klienta osądzać. Naszym zadaniem jest mu pomagać"
Strona www stworzona przez Michała Skrzydlewskiego
e-mail:
michal.skrzydlewski@adwokatura.pl
ul. Uniwersytecka 18 lok. 25
90-243 Łódź
Adwokat
Michał Skrzydlewski
Kancelaria Adwokacka